Loading...
Latest news

Okucia

W naszych oknach montuje się wewnętrzne okucia obwiedniowe firmy MACO oraz WINKHAUS . Jak sama nazywa wskazuje, są one montowane na całym obwodzie skrzydła, w specjalnie ukształtowanym do tego celu wyżłobieniu w profilu. Natomiast elementy zaczepów rozmieszczone zostają w kilku miejscach na obwodzie ościeżnicy. Poprzez zachowanie równomiernego docisku skrzydła na całym jego obwodzie zapewniają nowoczesnym oknom bardzo wysoką szczelność. Odpowiednio wzmocnione okucia stanowią też skuteczną ochronę przed wyważeniem. A co najważniejsze w codziennym użytkowaniu - umożliwiają kompletną obsługę okien przy użyciu jednej klamki: otwieranie (rozwieranie) skrzydeł, uchylanie, ustawianie w różnych położeniach, przesuwanie, obracanie i korzystanie z funkcji dodatkowych.

Okno bez jakichkolwiek elementów okuć, to z reguły przeszklenia stałe albo okna stałe nazywane popularnie „fixami”, czyli połączenie szyby zespolonej i ramy ościeżnicy ewentualnie szyby oraz ramy ościeżnicy i skrzydła. Okucia okienne, to jednak nie tylko element okna. Dzięki różnym rozwiązaniom technicznym, okucia mogą bezpośrednio wpłynąć na poprawę komfortu użytkowania okien i pomieszczeń. Decydując się na zakup okien PCV warto rozważyć, czy nie wyposażyć ich w elementy dodatkowo poprawiające bezpieczeństwo, funkcjonalność i komfort eksploatacji. Jakie dodatkowe funkcje okuć posiadają nasze okna?

Blokada błędnego obrotu (położenia) klamki – ten mechanizm wymusza prawidłową obsługę okna powodując, że w chwili gdy skrzydło okna jest otwarte zablokowana jest możliwość przełożenia klamki do pozycji uchylnej. Zapobiega to zjawisku „wyczepiania się” skrzydła okiennego z górnego zawiasu i często dramatycznym reklamacjom w stylu: „Pomocy! Właśnie urwało mi się skrzydło...”.

Mikrowentylacja – funkcja realizowana dzięki specjalnemu zaczepowi, możliwa do uzyskania po przekręceniu klamki okiennej w odpowiednie położenie różne od pozycji poziomej. Między ramą, a skrzydłem powstaje niewielka szczelina zapewniająca stały, w miarę kontrolowany dopływ świeżego powietrza.

Zatrzask drzwi balkonowych – Często zdarza się tak, że pozostawione po wyjściu na balkon otwarte skrzydło drzwi gwałtownie uderza w ramę ościeżnicy pod wpływem przeciągu. Może to powodować nie tylko trwałe uszkodzenia kształtowników i konstrukcji okiennej, ale grozić poważnym wypadkiem spowodowanym pękaniem szyb. Zatrzask, to genialnie proste urządzenie, które utrzymuje skrzydło w ościeżnicy bez konieczności manewrowania klamką okienną. Wychodząc na balkon, zamykamy drzwi, pociągając za specjalny uchwyt, drzwi otworzą się ponownie przy lekkim nacisku z zewnątrz.


Niezależnie od ilości pożytecznych mechanizmów w jakie wyposażymy okno, sprawą o kapitalnym wręcz znaczeniu jest pamięć o tym, że nie spełnią one naszych oczekiwań, jeśli ta szczególna okienna mechanika nie będzie odpowiednio konserwowana i regulowana. Zadaniem każdego użytkownika okna jest utrzymanie okuć  w czystości oraz okresowe smarowanie tych elementów, gdzie występuje zjawisko tarcia. Istotnym elementem zapewniającym sprawne i długotrwałe funkcjonowanie okien jest okresowa regulacja okuć okiennych pozwalająca na utrzymanie właściwej pozycji skrzydła względem ramy ościeżnicy.

Okucia firmy MACO

Pobierz katalog

 

Okucia firmy WINK HAUS

Pobierz katalog